کنسانتره جنیوس

پاکت کنسانتره جنیوس
  • کاهش استرس تغذیه‌ای
  • با بهترین یکنواختی در میکس
  • بهبود سیستم ایمنی
  • کاهش شیب رشد و افزایش توان پرنده در برابر بیماری‌های متابولیکی و میکروبی
  • فاقد هرگونه منابع پروتئین حیوانی
  • با دو غلظت  2/5% و  5% 
  • اولین دارنده گواهینامه استاندارد ملی ایران جهت تولید انواع کنسانتره خوراک طیور
  • اولین دارنده گواهی رتبه A تولید خوراک طیور از سازمان دامپزشکی کشور
  • اولین دارنده کد مجوز صادرات محصولات (IR) سازمان دامپزشکی کشور

توضیحات

کنسانتره جنیوس 

در سال‌های اخیر با توجه به انجام برنامه‌های به‌نژادی و پیشرفت‌های تغذیه‌ای در زمینه‌ طیور گوشتی، شاهد رشد بسیار سریع بدن پرنده در مدت زمان کوتاهی هستیم. همچنین با توجه به فشار متابولیکی بسیار شدیدی که به بدن پرنده وارد می‌گردد، توان سیستم ایمنی در برابر بیماری‌های باکتریایی و ویروسی کاهش خواهد یافت. با توجه به مدیریت تغذیه در مرغ گوشتی به منظور کاهش فشار متابولیکی، مشاهده شده که در سیستم‌های پرورشی که سرعت رشد پرنده در آن زیاد می‌باشد، احتمال بروز بیماری بسیار بیشتر از سیستم‌هایی است که سرعت رشد پرنده در آنها ملایم‌تر است. همچنین شواهد نشان می‌دهد که تنظیم جیره بر اساس پروتئین خام، با افزایش فشار متابولیکی در بدن پرنده همراه می‌باشد. بدین جهت یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که به منظور کاهش فشار متابولیکی مورد بررسی قرار گرفته، تأمین اسید‌های آمینه ضروری و تنظیم جیره‌ها بر اساس پروتئین ایده‌آل می‌باشد. کنسانتره جنیوس استاندارد یا کنسانتره هوشمند به این منظور طراحی و تولید شده و با کاهش شیب منحنی رشد و در نتیجه ایجاد رشد ملایم، باعث افزایش توان پرنده در برابر بیماری‌های متابولیکی و میکروبی می‌گردد.

اهمیت کنسانتره در جیره

از مهم‌ترین خصوصیات یک کنسانتره مناسب تأمین مواد مغذی مورد‌نیاز بدن پرنده و اقتصادی بودن آن می‌باشد. عواملی همچون نوع نژاد پرنده، اقلیم منطقه پرورشی و وزن کشتار بر روی مشخصات اصلی جیره باید لحاظ گردد. کنسانتره جنیوس و جیره‌های پیشنهادی بر اساس معیار قابلیت هضم ایلئومی (SID) اسیدهای آمینه تنظیم گردیده به نحوی که مقدار اسید آمینه قابل هضم لیزین به عنوان معیار جیره استفاده  گردیده و مقادیر سایر اسیدهای آمینه بر اساس آن تنظیم می‌شوند. با توجه به فرمولاسیون منحصربه‌فرد این محصول این امکان فراهم گردیده که یک نوع کنسانتره ثابت در دوره‌های سنی متفاوت به مقادیر مختلف مصرف گردد.

 

خصوصیات کنسانتره جنیوس استاندارد

استفاده از آنزیم فیتاز در ترکیب کنسانتره جنیوس استاندارد سبب شکسته شدن ملکول فیتات( شکل شماره ۱) و آزاد شدن انرژی و اسیدهای آمینه در جیره می‌گردد. علاوه بر این آنزیم فیتاز سبب آزاد‌سازی کلسیم، فسفر و عناصر معدنی را افزایش می‌دهد. به‌علاوه جیره‌ها بر اساس میزان سدیم و کلر موجود در آب مصرفی (شوری) فرموله شده و سپس پیشنهاد می‌گردند تا تعادل آنیون – کاتیون به همراه پتاسیم موجود در جیره با توجه به میزان مصرف خوراک و سن جوجه‌ها به خوبی حفظ شود. همچنین با افزودن اسیدآمینه ترئونین) سومین اسید آمینه ضروری در تغذیه طیور) به کنسانتره جنیوس استاندارد توازن اسیدهای آمینه جیره‌های پیشنهادی به خوبی حفظ گردیده و سبب بهبود راندمان استفاده از مواد مغذی در جیره می‌گردد. عملکرد کنسانتره جنیوس استاندارد در گله‌های گوشتی با توجه به اینکه کیفیت و کمیت منابع پروتئینی در جیره غذایی بسیار متغییر (و اکثراً رو به کاهش) است، ضروری به نظر می‌رسد که در شرایط مطلوب پرورشی برای تولید مرغ با وزن ۳۳۰۰ گرم به بالا در مدت زمان کمتر از ۶۰ روز کنسانتره ای تولید شود که معایب منابع پروتئینی جیره را پوشش دهد. این مدیریت تغذیه در کنسانتره جنیوس استاندارد با پنج جیره غذایی در پنج دوره سنی اعمال گردیده است. روند رشد و شیب منحنی رشد به گونه‌ای در نظر گرفته‌شده است که جوجه از سن ۱۲ تا ۳۰ روزگی دارای سرعت رشدی با شیب ملایم باشد. بدین سبب تنش تغذیه‌ای به جوجه وارد نشده و مصرف خوراک به آرامی به بالای ۱۰۰ گرم در روز افزایش می‌یابد در این زمان اندام‌های اصلی مانند قلب، کبد، کلیه‌ها و دستگاه گوارش تکامل یافته و بدن آماده مصرف جیره جبرانی جهت رسیدن به وزن مطلوب می‌گردد. با مصرف این کنسانتره گله به آرامی و با کاهش تنش تغذیه‌ای در طول زمان پرورش، به وزن مطلوب با ضریب تبدیل مناسب خواهد رسید. همچنین با مصرف این کنسانتره در صورت ابتلای گله به بیماری می‌توان با مدیریت تغذیه‌ای تلفات را به حداقل رساند. این کنسانتره در شرایط پیچیده پرورشی مانند تنش گرمایی و سرمایی، آسیت و مناطق مرتفع عملکرد بسیار مناسبی خواهد داشت. دسته‌ای از جیره‌های پیشنهادی کنسانتره جنیوس حاوی گندم یا روغن و گروهی دیگر فاقد گندم یا روغن می‌باشند که بسته به نوع اقلیم و مواد اولیه پرورش‌دهنده مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 

The structure of phytic acid

شکل شماره 1: ساختمان اسید فیتیک

 

 مدیریت گله جوجه‌های گوشتی

تنش گرمایی

تنش گرمایی یکی از عواملی است که به دلیل کاهش مصرف خوراک و تضعیف سیستم ایمنی موجب کاهش عملکرد و افزایش تلفات در طیور می‌گردد. ازجمله اثرات زیان‌آور تنش گرمایی افزایش تعداد تنفس، اختلال در توازن اسید-  باز، افزایش دفع الکترولیت‌های خون، کاهش توان تولید و کاهش کیفیت لاشه می‌باشد، به‌کارگیری روش‌های مدیریتی مناسب در تنظیم درجه حرارت، نوردهی، تهویه و تراکم طیور در سالن تا حدودی در کاهش این اثرات زیان‌آور مؤثر است، اما در این میان نقش تغذیه صحیح و اصلاح جیره‌های غذایی اهمیت زیادی دارد؛ از آنجا که مصرف و هضم غذا با تولید گرمای متابولیکی همراه است جوجه‌های تحت استرس گرمایی برای کاهش اثرات گرمای متابولیکی تولید شده مصرف خوراک را کاهش می‌دهند، لذا نیازهای غذایی باید با توجه به کاهش مصرف خوراک فرموله شود. در کنسانتره جنیوس استاندارد تنظیم پروتئین جیره بر اساس پروتئین ایده‌آل صورت گرفته و با استفاده از آن شیب منحنی رشد و فشار متابولیکی در طیور کاهش می‌یابد؛ بدین ترتیب احتمال بروز تنش گرمایی در گله به حداقل می‌رسد.