Skip to main content

پرندگان به مراتب باهوش تر از آن هستند که تصور می کنید

“دوستان پرنده” ما به اندازه سایر پستانداران، عاطفی، اجتماعی و پیچیده هستند. پرندگان دارای خصوصیات متمایزی هستند و قادرند برای رسیدن به آنچه که می خواهند رفتارهای فریبنده ای انجام دهند!
مشاهده شده برخی گونه های پرندگان از نظر سطح هوش، پیچیدگی عاطفی و تعامل اجتماعی هم تراز با پستانداران هستند. نتایج مطالعات علمی بر روی شناخت، احساسات، خصوصیات و رفتارهای اجتماعی جوجه ها، در محدوده مورد بررسی نظیر آگاهی، اثرات شناختی، یادگیری اجتماعی و خویشتن داری، در حیوانات مورد مطالعه، نشان داده که جوجه ها از لحاظ شناختی و عاطفی باندازه پرندگان و پستانداران دیگر پیچیده هستند و به خوبی می دانند چگونه از مهارت هایشان به نفع خود استفاده کنند!

استادان حیله و فریب!

پرندگان نر در زمان یافتن خوراک برای جذب جنس ماده یک نمایش انجام می دهند. هرچند، در این مورد آنها با خطر حمله از طرف نر غالب مواجه هستند.
نرها گاهی جنس ماده را فریب می دهند مثلاً گاهی آنها را به سمت غذا فرا می خوانند در حالیکه هیچ غذایی وجود ندارد! این آنها را قادر می سازد که با جنس ماده تعامل کنند و از آنها در برابر سایر نرها محافظت کنند. با این حال، ماده ها به سرعت می فهمند که فریب خورده اند و پاسخ دهی به نرهایی که به وعده های خود عمل نمی کنند را متوقف می سازند!

تبادل اطلاعات

این تنها راهی نیست که طیور از طریق آن از دیدگاه سایرین مطلع می شوند، ارتباطات آنها بسیار پیچیده تر از حد تصور است.
پرندگان به جای واکنش ساده به یک محرک، ترجیح می دهند اطلاعاتی خاص را منتقل کنند، این نشان می دهد در پس هر رفتار آنها معنایی نهفته است شبیه انسان ها که از کلمات استفاده می کنند. ارتباطات طیور ارادی، آگاهانه و از روی شناخت است و به هیچ وجه یک واکنش ساده نمی باشد.
طیور قادر به درک خطرات هستند حتی زمانی که آن خطر از محدوده دید آنها خارج باشد. در اغلب پستانداران، شش مرحله رشد برای دستیابی به درک پایداری یا بقای شیء[1] وجود دارد و شواهد نشان می دهد جوجه های جوان به مرحله چهار می رسند. رسیدن نوزاد انسان به مرحله شش معمولا تا سن دو سالگی طول می کشد!

بعلاوه، این مطالعات نشان داده که طیور دارای درک پایه ای از اعداد و همچنین برخی مفاهیم بسیار پایه ای علم حساب هستند و قابلیت خود آگاهی و ارزشیابی و کنترل خود را دارند.
مغز پرندگان در طول تاریخ همواره ساده تر از مغز پستانداران انگاشته شده است، در حالی که هوش بالای گونه های مختلف پرندگان، به خصوص کلاغ و طوطی، به روشنی اثبات شده است اما در حال حاضر به نظر می رسد طیور بایستی به جایگاه واقعی خود، که تا به امروز دست کم گرفته شده، بپیوندند!

دانلود مقاله

 


[1] اشاره به این درک در موجودات دارد که می‌دانیم اشیاء حتی زمانی که دیگر آنها را با حواس پنج‌گانه ادراک نمی‌کنیم هم‌چنان وجود دارند.


مقالات دیگر

اطلاعات تماس

از روش های زیر میتوانید با ما در ارتباط باشید:

  • آدرس: اصفهان، خیابان جی، ابتدای خیابان تالار، ساختمان سپاهان‌دانه

  • سامانه ندای مشاور: 35080-031

  • آدرس پست الکترونیک: info@sepahandaneh.com


تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت  سپاهان دانه پارسیان می باشد.